Kulağınız Bizde Olsun

İşitme Kaybı Nedenleriİşitme kayıpları kulağın bir veya birkaç yerinde bulunan hasardan meydana gelebilir...
Dış kulak
Dış kulaktan kaynaklanan kayıplar
Dış kulak (A) kaynaklı işitme kayıpları, dış kulak yolu enfeksiyonu veya kulak kirinin kanal içinde tıkanmaya neden olması sonucunda meydana gelir. Bu problemlerin çözümü genellikle çok kolaydır. Ancak işitme hasarının kalıcı olmaması için iyi ve erken müdahale önemlidir.
Orta kulak
Orta kulaktan kaynaklanan kayıplar 
Enfeksiyon, kulak zarı arkasında sıvı birikimi, kulak zarı delikleri (perforasyon) ve otosklerozis (orta kulak kemikçiklerinde katılaşma) orta kulak (B) kaynaklı işitme kayıplarının en sık rastlanan nedenleridir. Dış ve orta kulak problemleri medikal veya cerrahi yolla etkili bir biçimde düzeltilebilmektedir. Eğer bu mümkün değilse, kalıcı işitme kaybı işitme cihazlarıyla kolaylıkla kompanse edilebilir.
Dış ve orta kulak problemlerine bağlı işitme kayıpları genellikle iletim tip işitme kaybına neden olur.
İç kulak
İç kulaktan kaynaklanan kayıplar
İşitme kayıpların büyük bir kısmı iç kulaktan (C) kaynaklanır. En çok karşılaşılan problem yaşa bağlı işitme kayıplarıdır. Ancak şiddetli gürültü, bazı ilaçlar veya kafatası kırıkları kişilerin işitmelerini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu tür hasarlar sesin işitme sinirine aktarılmasında sorun olmasından kaynaklanır. İç kulağa bağlı işitme kayıpları genellikle medikal olarak tedavi edilememektedir. Ancak işitme cihazı kullanımıyla kişilerin işitmesi düzeltilebilmektedir.
İç kulak problemlerinden kaynaklanan işitme kayıpları sensörinöral tiptir.
Hem sensörinöral hem de iletim tip işitme kayıpları iç kulak ve diğer bölgelerin etkilenmesiyle oluşur ve bu tür işitme kayıplarına mikst tip işitme kaybı denir.

Paylaş
Yayınlanma Tarihi: